teisipäev, 21. mai 2013

Evolver (1995)

Järjekordne nostalgialaks, mida sai nähtud kunagi põhikooli-keska aegu kodumaiselt televisiooni kanalilt. Juba toona tundus ekraanil toimuv juustune, nüüd aga oskas tänu aastatele lisandunud kogemusele eriti tugevalt igasuguste camp hetkede üle muiata.

Sisu filmil järgmine, kuskil lähitulevikus on noorte poiste (ja isegi mõnede neiude) lemmikuimaks hobiks mängida videosaalides kohutavalt puise graafikaga virtuaal-reaalsuse mängu nimega Envolver. Mäng kujutab endast sedavõrd rämedat turu-hitti, et tootja otsustab lisana välja anda öökapi mõõtu roboti, millega saaks nimetat pela ka reaalses elus taguda.

Meie filmi kangelane, teismeline nooruk, osutub äravalituks, kes võetakse kõrge mänguskoori tõttu  esimest robo-prototüüpi testima. Ühesõnaga veetakse masin uksetaha, topitakse manual pihku ja soovitakse head mängulusti.

Kohmakas plastvärgendus osutub oma nime väärt olevat, ehk siis igati "arenemisvõimeline", võtab mängu liiga tõsiselt ning on hoolimata oma kohutavast kohmakusest ning nunnust väljanägemisest hirmus-hirmus ohtlik, asudes kiirelt kohaliku asula teismeliste populatsiooni vähendama. Veelgi enam,  mõrtsuk-robo suudab endale arendada isegi teatava huumorimeele ning õppida televiisorist selgeks mõned one-linereid ning paar uudsed tapanippi.

Kokkuvõtteks oli üks täitsa tore camp amps õhtuseks vaatamiseks. Mõnus oli vaadata aeglast kohmakat ning kandilist robotit ja mõelda, et kuidas kuradi moodi saab see olla ohtlik või hirmuäratav, võrreldes nt "Hardware" või siis "Death Machine" surmamasinatega, on tegemist apastraadiga, millest veel tobedam võiks olla tapja-külmkapp (jah, ma tean, et selliseid filme on ka tehtud). No ja muidugi veel see, kuidas kõiksugustele füüsikaseadustele oli laias kaares kustud, näiteks stseen, kus robo ehitab kaleidoskoobi ja mängu laserpüssi appi võttes surmavalt ohtliku laser-puuri, oma ohvrite kinnihoidmiseks ja see, nüanss, et kood mis robo peal töötab on kirjutatud BASICus ja kujutab endast ultrasalajase lahingumasina tarkvara. Pluss sellele saab ligi lihtlabase COM-pordi kaudu. Või siis see, et kuidas apastraat käib salaja end kohalikust alajaamast üle-laadimas. Oeh, seda absurdsuste nimekirja võiks jäkata veel üsnagi pikalt.

Üldiselt on ka raske arusaada miks USA sõjavägi heitis kõrvale sedavõrd tõhusa relva, on siin peidus mingi vihje ameerika sõjaväe humaansuse suhtes? Ei saa ju nõnda odavalt toodetavat ja head relva kasutada vaenlase vastu, see poleks päris humaane eksole? Ja BASICu keel on nõnda keeruline, et parandada seda värki on kah ilmvõimatu. 6/10

Kommentaare ei ole: