pühapäev, 2. detsember 2007

Tenkû no shiro Rapyuta (1986) Castle in the Sky

Mida edasi seda rohkem hakkavad mulle Hayao Miyazaki tööd meeldima. Castle in the Sky on mu uus lemmik multifilm nüüdseks. Kõvasti head fantaasiat ja meeletult mõnusat aurupunki. Ülihea! just see mis mulle istub. Vabandan juba ette ,et ei suuda vastupidada ja lisan seekord kõvasti pilte. tegemist on alternatiivajaloolise looga kus tegevus toimub victoria ajastut meenutavas ühiskonnas. Peamiseks jõuallikaks on aurumasin ja kasutuses on hiiglaslikud aurujõul liikuvad lennukid/laevad/soomusrongid. Kunagi väga ammusel ajal (mingi ~700 aastat pakuti filmis) Tundsid inimesed tehnoloogiat milleabil sai kergelt ilma raskete aurumasinate jms kolata lendamist praktiseerida. Mingihetk kolisid inimesed täielikult taevasse elama muutes hiiglaslikud maatükid - terved saared koos linnade ja kindlustega lendama. Kuid mingil põhjusel mõne aja möödudes kukkusid linnad ükshaaval taevast taas maapinnale ..ellujäänud hakkasid taas planeedi pinnal pesitsema ja vanad teadmised unustati. Legendi järgi jäi vaid linn nimega Laputa mingil põhjusel taevasse edasi ja üksikud seiklejad väidavad vahel ,et on seda näinud.

Lugu algab sellega ,et poisike nimega Pazu kes töötab kohaliku kaevanduse aurumasina juures abilisena satub ükspäev peale kui taevast langeb salapärane tütarlaps Sheeta keda jälitavad piraadid ja sõjavägi kummalise kristalli pärast mida ta omab ja mis pärineb kadunud tsivilisatsioonist pärit müütilisest lendavast kindlusest Laputast. Pean veelkord mainima ,et aurupunk on väga mõnus stiil. Miyazaki kasutas siin mitmeid mulle väga meeldinud ideid taas enda teistest filmidest. Samuti tundus mulle ,et Steamboy on pisut ideid saanud just siit. Seostest veel meenusid Philip Reeve raamatud enda liikuvate aurulinnadega (mis püsisid küll maapeal) Muudest kõrvaltegelastest oli veel huvitav tegelane aurupunk-vanaema kes juhatas enda poegadest moodustatud piraadijõuku. Miyazaki tundub armastavat väga võimukaid naistegelasi filmi lisada. 10/10

1 kommentaar:

Trash ütles ...

Muide Miyazaki-t on ilmunud ka lühianimatsioonide ja telereklaamide kogumik DVD -na. Julgen soovitada, kuigi olen vaid paari tema klippi näinud. DVD kogumikku pole veel läbi vaadanud, kuigi sõbralt saaks laenata.