reede, 16. aprill 2010

The House of the Laughing Windows (1976)

Kuigi vaatan palju Itaalia horroreid ja eriti giallosid, siis peale kolme suure vaala:  Argento, Bava ja Fulci ma kohe ühtegi teist autorit nii hoobilt öelda ei oskagi. Need mehed on juba kolme peale sellise paraja virna filme kokku vändanud, et pakub vaatamisrõõmu aastateks. Otsustasin vahelduseks siiski riskida ning veidi ka kindlalt turvaliselt rajalt kõrvale astuda ja ka mõnd vähem tuntud rezisööri proovida.
Noor restauraator Stefano saadetakse ühte maakoha kirikusse restaureerima seinamaali. Maal ise on seejuures üsna hirmuäratav, tehtud surmast ja suremisest võlutud hullu kunstniku Legnani poolt ja kujutab stseeni, kus üht pühakut nugadega võikal moel surnuks rapitakse. Lisaks paistab ta peitvat enda taga mingit pahelist saladust. Nimelt leitakse kohalik veidrik, kes lubab restauraatorile paljastada pildi kohta kogu tõe ning tutvustada talle “naervate akendega maja”, peatselt surnuna ja kellegi karvane käsi käib regulaarselt päeval tehtud tööd öösiti lõhkumas.
Hea giallo, mõjusalt atmosfäärikas, pinge, mida kohati lõika või noaga, kaunis maaliline ning süngelt salapärane ning stiilne maakoht. Lisaks värvikad maainimesed, kes samas pole muudetud ülemäära groteskseteks nagu kombeks Ameerika filmides, kus samuti maanurgad jutuks tulevad. Ning lõputwist oli üheaegselt nii ootamatu kui ka päris originaalne. Verd on vähe ja rohkem tegemist psühholoogilise pinge kudumisega, mille kvaliteedile ei saa midagi paha öelda. Tekitas tõsist huvi Pupi Avati varesemate ja hilisemate teostega teinekordki tutvuda. 8/10
Kohalikud veidrikud
Ja luukered olid kapis päris paljudel

7 kommentaari:

Priit ütles ...

Mina jah suur gore-horrori fänn ei ole, nii et see film kõlaks nagu ta võiks mullegi meeldida. Sa peaksid mulle seda näitama või laenama.

PS: Kas "Verekoletiste õuduse" arvustamine jääb mulle või tahad sa ise sellest kirjutada?

Jaanus (Xipe) ütles ...

Umberto Lenzi ja Lamberto Bava tulevad nagu veel pähe.

Jaanus (Xipe) ütles ...

Wikipediast aga vaatan, et Sergio Martino näiteks ka ja rohkem kui ainult mõne.

metsavana ütles ...

Priit. Võin laenata küll, astu aga läbi, ülevaatamise vastu pole mul samuti midagi. Verekoletise teemal ma arvatavasti tahan ise ka midagi kirjutada aga sa ära lase end sellest häirida, ei usu, et väga pikka ülevaadet viitsin teha. Pole praegu erilist vaimu peal.

Janaus. Umberto Lenzi ja Lamberto Bava tulid mul ka hiljem meelde, wikipedia abil võib neid autoreid veel päris palju leida. Esimesena tulevad aga usun sinulgi pähe Bava, Fulci ja Argento :)

metsavana ütles ...

Krt näpud läksid sõlme, sry Jaanus :)

Cinoom ütles ...

Mulle soovitati seda filmi kui ühte giallo paremikku kuuluvat. Täitsa mõnus vaatamine oli jah.

Massimo Dallamano "Cosa avete fatto a Solange/What Have You Done To Solange?" tasub samuti vaatamist.

metsavana ütles ...

Jätan meelde ning püüan ära vaadata, tänud.