esmaspäev, 15. märts 2010

Battle Beyond the Sun (1962) ehk Небо зоветi halb USA versioon

Vanasti oli filmides ikka rohi rohelisem, kosmos tumedam, illuminaatorid suuremad ja mehed rauast ning raketid papist. Vaatasin viimati ära “The sky is calling” nimelise vene ulmeka ning netist pildimaterjali otsides sattusin pidevalt postritele, kus kosmonaudid võitlevad hiiglasliku kosmosekoletisega. Asi hakkas minus tõsist huvi tekitama, kuna selles nõukogude kosmoseutoopias polnud vähimatki märki isegi koletise sabajupist. Rääkimata siis veel mingist võitlusest. No ja mis siis selgus. Keegi osav bisnesman Roger Corman sai kuidagi vene filmile küüne taha ja palkas tol ajal filmikoolis tudeeriva Francis Ford Coppola asja ameerikaniseerima ning sealsele publikule arusaadavamaks tegema.
See esimene Coppola näpuharjutus on aga pehmelt öeldes üle käe visatud haltuura. Lootsin näha pikki lisatud stseene, kuid tuhkagi. Mees asendas lihtsalt venekeelsed igavad dialoogid sama igavate ingliskeelsete dialoogidega. Vahetas ära pooled ehk muutis kommunistid kapitalistideks ja lisas ühe kummikollide võitluse. Viimane oli tõesti äärmiselt veider. Coppola võttis nimelt Cormali soovitust, et võitlevad kollid võiksid olla mees ja naissoost, liiga sõnasõnalt ja nii võib näha limast libedat vagina dentatat ja peenisetaoliste silmamunaga lõppevate kombitsatega hiidanust omavahel veidraid liigutusi tegemas – stseen justkui Freudi õudusunenäost. Vaid kümme minutit originaalset materjali tundus aga näruselt vähe tunnipikkuse filmi kohta. Lisaks ei viitsinud ta isegi otseselt Venemaaga seotud viiteid välja noppida. Nii oli kosmoselaeva nimi küll usinalt haavalehena võdiseva palakaga kaetud, kuid raketi stabilisaatorite viisnurgad jäeti edasi särama. Ka ei vaevunud rezisöörihärra kosmonaute tervitama sööstvaid pioneere ära kaotada või nende kaelarätte skaudirättideks võõbata. Lõpumoraal, mis vaatajale näkku paisatakse, osutus aga suureks üllatuseks veelgi läägemaks, kui seda oli kommunistide versioonis – rahvastiku sõprus, vendlus, vaenupoolte leppimine jms. Läbinisti idiootne on samuti postri hüüdlause - "Billions of light years away", nagu mida? Kogu tegevus toimus meie päikesesüsteemi piires, kust see miljard valgusaastat tuli? Kas lihtsalt ei omanud müügimehed piisavalt koolitarkust või oli tegemist mingi lolli turundusnipiga ?
Leian, et see filmipilastus pole kindlasti väärt täispikal kujul säilitamist. Piisaks täiesti kui viis minutit Coppola poolset nõukogude sümboolikaga maadlemist ja kummigenitaalide võitlus pistetaks lihtsalt originaalfilmi DVD-lisade hulka. 2/10
Veidi tekitab masendust ka tõsiasi, et ameeriklastele ei avalda film enne muljet, kui seal pole mingit juustust lõiku sisse lisatud.
Coppola vs Nõukogude sümboolika 0:1.
Lisan igaks juhuks ka paar netist leitud kvaliteetsemat fotot neist peletistest
No ja kuidas seda kaarti nüüd mõista? Et USA ja Venemaa on üks riik tulevikus ja nende vastaseks on ühinenud vanad kosmoseriigid Aafrika, Hiina ja Ausraalia ? Tekib õigustatud küsimus, et kas Ameerikas oli toimunud kommunistlik revolutsioon.
Niipalju oli Venelastel ka rohkem mõistust peas, et mingit kindlat aastaarvu nad välja ei hõiganud.

Kommentaare ei ole: