neljapäev, 21. aprill 2011

Game of Thrones

Ove otsustas, et taaskord aeg lauamängud ning miniatuuride värvimispintslid  vahelduseks nurka visata ja kirjutada Full-Metal-Metsavana blogi jaoks kaastööna üks vahva seriaaliarvustus. (MV)
G. R. R. Martini samanimelise raamatu põhjal tehtud seriaal - tellijaks HBO (Rome, Oz). Ei hakka pikalt Westerosest ega seda valitsevatest isikutest kõnelema... Selle jaoks on 4 suurepärast (erinevates väljaannetes võib ka rohkem olla) raamatut, mida soovitan kindlasti kõigil lugeda.

Esmaspäeval linastunud seriaali esimene osa, mis võtab enda alla umbes kümmekond peatükki - ei ole kahjuks raamatut käepärast - ning mille tegevus toimub Westerose põhjaosas. Tegevus toimub Müüri taga ebardite maadel, minnes kohati üpriski raamatu tegevusest mööda, ja Wintefellis (Talitundrus), kus valitsejaks on lord Eddard Stark.
Aga võtame siis asja juppideks:

Tegelased
Paljud on ilmselt õnnetud isand Starki valikus (Sean Bean), osutades sellele, et neile tuleb peamiselt selle isikuga meelde Boromir ühest ebaõnnestunust filmist, millel on miskipärast sama nimi, mis herr Tolkieni kuulsal raamatul. Minul vähemalt seda probleemi ei tekkinud... Catelyn Stark tundus rohkem kibestunud kui ta mulle raamatus tundus. Aga võibolla jäi see raamatus lihtsalt tähelepanuta...  Kuningas Robert oli väga kenasti kujutatud - täpselt samasugune joodik ja ringihooraja, nagu teda raamatus kujutatakse. Samad sõnad kehtivad ka Lannisteride pesamuna Tyrioni kohta.  Tegelikult võib öelda, et kogu Lannisteride perekond oli üpriski kenasti välja kukkunud - Cersei pealtnäha siivas kuninganna, kuid tegelikult ilge bitch, Jaime konkreetse I-don't-give-a-shit-'cause-I'm-better-than-you attituudiga ja kroonprints (kes kahjuks suud üldse lahti ei saanud) hiilgas oma üleoleva suhtumise ja prints-valgel-hobusel näolapiga.
Plot
Kuna Martin ise tegeles stsenaariumiga, võib selle kallal vinguda palju jagub... Eriti kuna sellesamuse tõttu tema raamatu kirjastamine edasi lükkus. Juba alguses pannakse pisu mööda Müüritaguse tegevusega. Ser Royce sai enne surma ikka mõnusalt mõõka keerutada mitte teda ei löödud selja tagant maha. Vahele on jäetud Talitundru õuel aset leidnud üpriski oluline konflikt Jeoffrey ja Robbi vahel, kus nad peaaegu üksteise kõri kallale lähevad. Kui väga täpseks minna, siis esimene kiri, mis Eddardile Kings Landingust tuli, märkis ära ka asjaolu, et Lysa oli sealt lahkunud - mitte hiljem... Ning rääkides seksitseenist, ei näinud Brandon raamtu kohaselt mitte koeraasendis penetratsiooni, vaid kuulis Cersei ja Jamie vahelist juttu ning jälgis nende amelemist ja näppude toppimist!
Targaryanide looliini algus jättis mind juba raamatus üpriski külmaks - see ei ole muutunud.

Kokkuvõttes ei ole tegu halva ekraniseeringuga - eks need raamatute põhjal tehtavad seriaalid on alati sihukese veidravõitu maiguga - kui jätta kõrvale asjaolu, et kui sa raamatut lugenud ei ole, jääb kogu ekraanil toimuv möll üpriski arusaamatuks ning arvestades tempot, millega sündmustest üle joostakse, ei ole ka väga lootust, et seriaali lõpukski aru saadakse. Pärast esimese episoodi linastumist teleekraanidel tekkinud edust innustunult, otsustas HBO ka teise hooaja kasuks - seega ei saa vähemalt see seriaal esimese hooajaga läbi (nagu nii paljudega juhtunud on).

Pildid pärit siit, siit, siit ja siit.

1 kommentaar:

Kalver ütles ...

vähegi pikema mäluga inimesel peaks Sean Beani nimi hoopis üht vahvat telefilmide sarja meenutama.