teisipäev, 8. märts 2011

Odav petukaup Prantsusmaalt ehk "Sheitan" (2006)

Film ei suuda juba alguses millegagi eriti üllatada. Peategelasteks on jälle üks kamp pulbitsevate hormoonidega noori, kes sõidavad maale lõbutsema. Maal aga on neid ootamas pesakond kohalikke veidrikke, kellede motiivid on natukenegi õudus-žanriga tuttavale inimesele hetke jooksul selge. Nagu vuntsidega joviaalne maamees kaadrisse hüppab ja hakkab ümber ühe linnanoore tiirlema, toimub filmimeeste keeles ära see point-of-no-return, kus on selge, et nimetatud nooruki elupäevad on ka nüüd loetud. Sipelgu palju ta tahab.

Miskipärast võtab aga filmil käimaminek aega. Noored tülitsevad omavahel, maakad aga on lihtsalt imelikud ja hirmu nahka ajavad. Ma hakkasin muutuma lausa kannatamatuks, et kuna siis seanahast näomask ning teravaks ihutud lambapügamise käärid viimaks välja võetakse. Läheb rappimiseks või ei lähe?
Kuna film ei ilmutanud mingeid paranemise märke, siis laskusime Mardiga tulisesse vaidusse, kuidas me samas sitatsioonis käituksime. Leidsime, et juba filmi esimese kahekümne minuti jooksul oleks toimuvast selge pilt käes, kättejuhtunud relvadega ohtlikuim kohalik ära tapetud, tema rase naine koduaresti pandud, maja edasiste rünnakute vastu, barrikadeeritud ja whiskey-keldri tühjaksjoomine "in progress".

Ainukest ohtu nägime Oves, sest maatüdrukud nägid üsnagi ahvatlevad välja ning me ei olnud kindlad, kas suudaksime teda nende "võludest" eemale kiskuda. Lõpuks lõime käega ja leidsime, et kui ta juba nii rumal on ja tüdrukuid "ära rääkima" hakkab, siis lõpuks on see tema oma probleem. Meie oleme teda juba hoiatanud. Küll ta supist terve nahaga välja ujub. Ihurammu peaks temasugusel kaukaasia viikingil olema rohkem kui kogul ööklubitäiel tõmmudel Prantsuse noortel kamba peale kokku.
Kuna film ikka veel uimerdas, siis hakkasime otsima stseenidest peidetud vihjeid võimalikele kasutuskõlblikele relvadele. Näiteks, kui tavaline linnainimene näeb puuriidas hulka tükeldatud biokütust, siis meie nägime koheselt viidet sellele, et kuskil on olemas puuraiumiseks vajalik atribuutika (kirves). Kui aga on juba puud, siis peavad olema mõistagi ka ahjud koos raskete ahjuroopidega. (Rasketega sellepärast, et mõis oli suur ning ahjud mahukad). Otsustasime, et leitud noad jätame Mardi hooleks, sest tema silm on teravaim. Kirve võtaksin endale ja peidaksin mantlihõlma alla. Ahjuroobi otsustasime anda Ovele, kes liites nimetatud rauatükile kogu oma 100+n kilose lihasmassi muutuks automaatselt iga lamba-armastaja suurimaks õudusunenäoks.

Kogu selle aja peale hakkas filmi tegevus viimaks isegi kuhugi punkti välja jõudma. Kisa-kära ning kunstveri pääsesid lõpuks ekraanile. Esialgu oli märul küll üksteisele hõbekandikuga pähe lajatamise taseme,l aga eelnevaga võrreldes tundus suur edasiminek seegi.
Siis aga suutis film mu keeletuks ehmatada. Katsuge kujutada ette järgnevat stseeni. Kogu sõpruskond on autos ja põgenetakse (keegi, muide, masinat ei takista). Siis aga hakkab üks noormees protestima - kohalik neiu nimelt jäi maha. Sõbrad üritavad noorukit mõistusele keelitad, aga see ei kuula kedagi.
Hüppab autost maha ja lidub majja tagasi. Võtaks ta siis kas või pagassist tungrauagi või puuhalu teeäärsest riidast. Ei! Nooruk tormab mõisa peauksest sisse nagu kiimas kass. Ning järgnevalt saame osaks goresest stseenist, kus kuri kohalik tal punnivinnataolise esemega silmad peast kougib. Argh, uskumatu! Isegi USA slasherite kangelased suudavad ilmutada kohati rohkem mõtlemisvõimet.

Mis aga kohalik ta silmadega teeb? Vot seda ma teile ei räägi. Ütlen vaid niipalju, et järgnevas absurdsuses on isegi mingi omalaadne võlu (Kuigi ma ootasin enamat). Aga see oli vähemalt ainus koht, kus film julges originaalitseda ning mitte lasta klišeel võimust võtta. Ahjaa, saatanaga pole sel filmil mitte mingit pistmist, ei hakka ka olema.
Mis veel kokkuvõtteks öelda? Olen väsinud neist slasherfilmidest stiilis: ohmu kahuriliha vs veidrikud maniakid. Tegemist on varsti sama klišeelikuma žanriga, kui seda on politseifilmid. See, et prantslased üritasid mitte millegi tegemise ning venitamisega originaalitseda, ei muutnud seda filmi ka kuidagi paremaks - pigem vastupidi. Vahelduseks võiks keegi teha tõesti sellise filmi, kus maale saabunud noored osutuksid hiljem ise hoopis hullemateks. Näiteks, kuidas jobudest narkarite asemel sajab Maniac Mansioni hoopis kamp habemeis põrguingleid. Oleks pinget madistamist jälgida kauem. Või siis Ashi-laadne kangelane.

Kui aus olla, siis isegi pilte ei viitsi ise võtta, polegi millestki väga võtta...4/10
Kitsed-sokud vms elajad, ehk ainuke vihje filmis millelegi saatanlikule...
See oli vist filmi üks hirmuäratavamaid kohti, alasti mehed koos ujumas...Hea veel, et unes ei näinud pärast seda roppust.

Nukud, kostüümid, kipspead ja igasugune muu atribuutika, mis endast lugupidaval mõrvaril peavad alati kodus olemas olema...Tundub, et igal maniakil, sõltumata tema rassist, vanusest või soost, tekib alati esimesena kohutav isu koguda sellist kola. Tõenäoliselt hea lahendus korrakaitsele, kuidas neid juba eos avastada JA ellimineerida. Ah kogud nukke, jah  Inimesi ka tahad tappa jah? Türmi!
See on nüüd mõni hirmus nukk ? Baby laugh a lot või Baby Secrets, vot need on tõepoolest hirmsad nukud. Aga see kipsjurakas? See ei jõua nimetatud meistrite lähedalegi. Juba see, et ta vajas enda hirmsamaks muutmiseks inimkeha juppe, näitas kui haleda nukuga oli tegu. Ja oleks ta pärast seda siis ringi kõndinud ning mörisenud või sängi all varitsenud ning kõõluseid roostes noaga läbi nüsinud.

Dünaamilise trio - Ove, Metsavana, Marty - peale maarahvas enam nii õnnelik poleks....

See oleks juba rohkem sobivam nägu...

36 kommentaari:

Kalmsten ütles ...

"Ainukest ohtu nägime Oves, sest maatüdrukud nägid üsnagi.... ......ihurammu peaks temasugusel kaukaasia viikingil "

Misajast on Ove Kaukaasia viiking ???!!!
Thorjan aitažh!
Ma veel räägin sel teemal kas sinu või Ovega - otsustage ise!!! Ptüi!

Odinjan sittugu su šašlõkivardale !!

siidiliblikas ütles ...

http://www.imdb.com/title/tt1465522/
Ära treilerit enne filmi vaata, siis saad filmiu ajal naerda. Kõrvale tarbi jooki ka :)

Metsavana ütles ...

Imelikud karistusviisid neil kaukaasia viikingite jumalatel.

Aga Mareti poolt viidatud viidatud filmi vaatan ära niipea kui kvaliteetne versioon käppade vahele satub.

Kalmsten ütles ...

vardale sittumine on alles algus. Ütleme, et umbes nagu sissemäärimine, aga sinu jaoks ei muuda see midagi libedamaks.

Metsavana ütles ...

Misajast siis see Ove enam kaukaasia viiking pole ? No vaata meest, igast küljest on viikingi lõhn juures. Suur tünnkõht, habe, tissid. Kõik nagu peab. Selgita oma alusetuid süüdistusi natuke lähamelalt. Äkki oled hoopis sina see kelle piimanõusse kustakse pärast ?

Kalmsten ütles ...

ja need süüdistused tulevad tegelaselt, kes pole kursis isegi kaukaasia viikingjumalate karistusviisidega....ai sa saad raisk...oota neljabad, ooota!

Metsavana ütles ...

Siidiliblikale: Kuna ma muide filmikõrvale jooki ei tarbi ?

Metsavana ütles ...

Ära hinda viikingit tema šašlõkivarda järgi ütleb vana kaukaasia vanasõna.

Kust sa tead mis veri seal ove sees muliseb, äkki on sihuke tõupuhas isend, et oioi. Sa oled vist siiani ainult mingeid nirusid ja segaverelisi kaukaasia viikingeid näinud. Seal mägedes elavad kõik sihukesed nagu Ove.

Metsavana ütles ...

Ja millised jumalad seal mägedes on, millised jumalad. Need ajavad Odinjane sazlõkivardasse nagu lihatükke ja söövad pärast pooltoorelt hea valge viinaga!

Kalmsten ütles ...

Ma võin Ove verd muidugi uurida kui ta nõus on - mitte, et sel mõtet oleks - aga alustan ma siiski sinu verest ja peajumal Odanjani solvamisega olgu nii sina kui ka su järeltuljad orjadeks võimsatele Kaukaasia viikingitele (kellest ühegi nimi ei ole Ove), aegade alguset kuni lõpuni! Seda ütlen mina, kelle soontes voolab Erjat Punase veri.

Metsavana ütles ...

Vot ja neljapäeval. NELJAPÄEVAL! Ise kobistad nüdalalõpp vaikselt minema siis kui tõelised kaukaasia viikingid tulistel mustadel ratsudel (vahel ka karudel) kõveraid mõõku keerutades mägedes alla Ove sepikotta kappavad.

Ja see mida Odijan kasutab sazlõkivardaks on tõelistele viikingitele hambatikk.

Kalmsten ütles ...

Thorjan on võtnud sinult mõistuse - sa ajad juba sellist putru, et halb hakkab. Mis kuradi hobused???? Tapluseeslite hobusteks nimetamine on sama mis Ove ja aukartustäratava sõna, Kaukaasia viiking, ühte lausesse või ühele leheküljele panek.

Metsavana ütles ...

Jutud käivad, et sel aastal pidi lausa üks viikingilaev Elva jõekaldal maabuma aga mis sa sellest tead, sa oled selleks ajaks juba kodus seitsme opossuminaha vahel ahjupeal soojas ja õgid kitsejuustu.

Kalmsten ütles ...

Ükski Kaukaasia viiking ei laskuks nii madalale, et liigub millegagi mis ulbib vees.

Niisis:
FAQ

K: Miks Ove ei ole Kaukaasia viiking?
K: Miks Ove ei või olla Kaukassia viiking?

V: Sest TA EI OLE Kaukaasia viiking, kuna ta EI OLE Kaukaasia viiking.
mott

Metsavana ütles ...

Aitab! Me oleme kõik sinuvastu alati mõistvad olnud, arusaanud, et väiksena ei jätkunud sulle niipalju kitsepiima kui teistele lastele aga see Ove teotamine peab nüüd küll lõppema.

Hobust mägedes ei tunta ja nendeks kutsutaksegi tapluseesleid.

Metsavana ütles ...

No püha taevas! Pean sulle rumalukesele kõike nüüd lahti seletama. Laevaga ei tule ükski kaukaasia viiking, nemad kappavad mägedest alla. Laevaga tulevad vahvad hõimuvelled Talsingradist. Toovad keelekastet ning raudasju kingituseks.

Kalmsten ütles ...

Oeh, miks mulised sa teemal mi son sinu jaoks tume kui Kaukaasia viikingi silmad ? Kas ehk Utgardistani-Loki on su meeltesse käärind eeslipiima valand?

Kaukaasia viikingid joovad eesli , aga mitte kitsepiima. Kitsepiima joovad peded ja karvased, kellest ühtede hulka kuulud sina ja teiste hulka Ove.

Metsavana ütles ...

Ma näen, et see viha ja eitamine mis pärit lapsepõlvest rõhub ikka su kitsaid õlgu. Vabane sellest vimmast, joo lonks kitsepiima ja tuju kasvab kohe. Ära noruta enda ee... jurtas üksi mu nõdrameelne hõimuveli.

Kalver ütles ...

oh sind küll, mingit jurtsu (House of the Devil) kiidad taevani, aga üht tõeliselt lahedat filmi hinnata ei oska.
Oled sa varem mõnes filmis nii kobedat tuunitud Golfi näinud?
no ja Vincent Cassel? nii muhedate vuntsidega mees, aga härradele ei meeldinud.
häbi.

Metsavana ütles ...

Noh sina oled golfiomanik, oskad hinnata seda rõõmu :) ja Vincent Cassel oleks võinud laialt naeratamise asemel rohkem noori rappida või midagi.

Metsavana ütles ...

House of the Devil ei veninud nii, oli koguaeg midagi huvitavat. Ma just ei saa aru miks see sulle ei meeldinud. Äkki on Odinjan sinu silmadesse ka käärinud kitsejooki valanud ?

Metsavana ütles ...

Muide need su omamõeldud nimed on ägedad küll aga võiksid originaali ka kuidagi lisada. Nüüd leidsin su blogis oleva otsinguga üles, et oled seda ka vaadanud. Google igaljuhul ei andnud tuhkagi.

Metsavana ütles ...

Tsiteerin veel sind: "Sheitan ei ole mitte selline näkkukargav jäleduste paraad, vaid selline kus kogu aeg on tunne, et midagi on valesti aga täpselt ei tea kunas ja millise nurga alt esimene hoop tuleb."

Muarust oli koguaeg selge kust see hoop tuleb ja kuhu ta tuleb. Aru ma ei saanud miks ta juba ei tule.

Kalver ütles ...

House of the Devil meenutas vesiliivas rabelevat hädalist, iga liigutusega vajus aina sügavamale sohu, isegi halastulasuga ei saadud hakkama.
Sheitan seevastu oli puhas rõõm, üks lahe stseen teise otsa. Abitud linnanoored mudasel külavaheteel, patja kargav nooruk, kuumaveeallikas, vannistseen, peegel ja nuku, õhtusöök.
Ning kõige tähtsam just see, et esimest hoopi ei tulnud ega tulnud, ei löödud kohe esimesel võimalusel kellegil pead maha, ega teisel, ega kolmandal.
Ehk siis kogu aeg oli ju tegelikult olemas võimalus, et tegemist on suure arusaamatusega, linnainimesed ei saa lihtsalt maainimestest aru.

Metsavana ütles ...

Abitud linnanoored mudasel külavaheteel olid piinlikult igavad, patja kargav nooruk nõme nali (justkui prantsuse versioon peeretavast koerast), kuumaveeallikas pani silmi pilgutama, vannistseeni ausaltöeldes ei mäleta, ju Mardiga lobisesime juba jne.

House of the Devilis oli kohe mitu kobedamat stseeni. No see 80nendate muss juba mis mulle meeldis ja seal tõesti oli raske ette arvata, et mis juhtuma hakkab. Sheitanis oli mul külavaheteel selge, et kutt on surnud ja lõpuks tal ka silmad välja urgitseti.

Ma kusjuures lootsin ka, et tegemist arusaamatusega ja lüüakse süüta talurahvas maha. AGA SEDA POLNUD, tuli ikka see etteaimatud slasher ära ja lõppu veel rumalust kah.

No tegelikult praegu võtaks House of the Devilist ühe punkti maha juba, sa võid nüüd Sheitaniga sama teha :) Ausaltöeldes ma ei oska ka seletada kuidas nüüd kahe filmiga nii vastandlikele arvamustele jooksime. Süüdistaksin valitsuse vandenõud. Äkki sa said toopäev kraaniveest topeltannuse psühotroopseid aineid või midagi ja hiljem juhtus minuga sama. Kõik on kindlasti osake suuremast plaanist :)

Ove ütles ...

Metsavana vana toi putras nüüd välja - oli seda nüüd tarvis. Mõtlesin küll selle oma hauda kaasa võtta, kuid näed siis....

Mäletad, kuidas su ema mägionnis rääkis, kuidas su isale oli ühel teise mägionni rüüstamisel peremehe tütre vägistamise käigus kirves pähe löödud... See ei olnud päris nii. Ta sai hoopis tripperi ning põgenes mägedest. Mäed ju kajavad, kui kustes karjuda... See teeb aga asja veel ebamugavamaks. Nõnda ta siis rändas oma kitsekesega, kandes vööl kõverat nuga ning kasvades järjest rohkem ja rohkem habemesse... jah, Mannu, mina olen tegelikult su isa...

Kalmsten ütles ...

Sina lombisilmne kitsenus*ija ei saa kuidagi mu isa olla ja selle tripperi said sa ka Metsavana(Ma eeldan, et Metsavana oli see kits) käest.

Metsavana ütles ...

Oh rõõmu! pere on taas koos. Nüüd on põhjust laupäeval topelt pidutseda. Mägedest kappavad alla uljad kaukaaslased ja möirgavad huraaa! Hellvajõel maabub Kilulinna viikingilaev ja isa - poega embavad nind suudlevad üksteist habemetesse. Sazlõkivardasse ajame vähemalt kaks tosinat koera. Sellest peost räägitakse valhalijanistani steppides veel tuhat aastat.

Metsavana ütles ...

Sinu hambutud kriisked, olematud argumendid ning valimatu jumalate väljamõtlemine kurvastab nii minu kui su lihase isa südant. Ega sa pole ometi käinud (jälle) jurta taga mägrasitta söömas ? Miks muidu ajad sa näiteks segamini inimeselooma ning metsaelaja ?

bunsen_lamp ütles ...

Jaa, ei mõista eestlane Gallia filmikunsti. Isiklikult minu arust on tegemist ühe eurohorrori tipuga. Milline kiivas atmosfäär: lausa lust kaeda. Et tegelased lollilt käituvad kuulub loomulikult asja juurde. Kui Django esimeses vaatuses kirstu lohistab teavad kõik, et teises vaatuses kargab kirstust välja kuuliprits ja hakkab vihulaste ridasid harvendama. See on just see, igal zhanril on oma klisheed, ilma milleta asi ei oleks päris see. Olgu siis slasher, giallo, spaghettiwestern või kabukiteater.

Metsavana ütles ...

Kusjuures esimest korda 90nendatel Djangot vaadates tuli kuulipritsi kirstust väljavõtmine suure ja geniaalse üllatusena. Aga see selleks. Kui kristallselt aus olla siis ma olin ka mõdu joonud vaatamise hetkeks ning üsna lustlikus tujus. Polnud toohetk seda atmosfääri nautlemise soolikat sees.

Metsavana ütles ...

Enamasti suudavad zanrifilmid need klisheed ka mõnusaks mängida. No, et ootad lausa kuna see või teine kohustuslik hetk tuleb (django kuuliprits, või kuidas ta ulmelistest kohtadest enda tiku läidab). Giallod ja spagetikad suudavad minuarust lisaks räigetel klisheedel ratsutamisele need ka huvitavaks mängida ja sekka alati huvitavaid elemente lisada.

Samas on olemas klisheed mis on naljakad vaid korra-paar ja edasi muutuvad nad iga filmiga ainult tüütumaks. Näiteks jänkide võmmifilmides tüüpiline uurijatepaar (vana kogenud ja ning noor ja uljas), lõpuvõitluses hüüda "ei, ta pole seda väärt jms". Slasherites hakkab samamoodi näiteks see pidev ühelaadne rumalus mind väsitama.

Eks see tüüpiline Ameerika stiilis släshimine pole ka kunagi mu lemmik õuduszanr olnud. Ma ei suutnud juba "Cabin feveri" huumorit tabada. Võibolla peaks veidi aega seda zanrit vältima ja oleks hiljem taas värske.

Metsavana ütles ...

Uuemast eurohorrorist (täpsemalt Gallia omast) meeldis mulle muide kõige enam "Inside" (2007). Seal oli pinget ja goret ja ka pisut vanu klisheesid.

Metsavana ütles ...

Pigem kui järele mõtlen siis eriti härisid need läbivad klisheed puntras koos. Lollid turisid+kurjad maakad+pahelised nukud+sugulusabielude mutandid+veel midagi mis ei meenu. Naljad ja atmosfääri magasin maha (seda atmosfääri kasvatati ka liiga pikalt). Nii jäigi järgi vaid vahva vuntsidega mees. Ainult ilusate vuntside eest aga mu õiglustunne ei lubanud head hinnet anda.

Filmis "Dead snow" olid ka rumalad noored peategelasteks aga kui uudne tegevuskoht - lumised mäed, ja mõrvariteks nende vastas terve rühm natsizombisid. Minujaoks muutus zanr sellest koheselt värskemaks :)

Kalmsten ütles ...

Mis kuradi Gallia filmikunst? Rohkem kui tuhat aastat pole Frankidemaal ühtegi Gallialast olnud - elusana vähemalt mitte.

Metsavana ütles ...

Gallialasi enam pole aga maa ju on täitsa alles ?